Палестинска Црвена полумесечина: Уште 76 камиони со помош преминаа во Газа

Палестинска Црвена полумесечина: Уште 76 камиони со помош преминаа во Газа

Досега 980 камиони со помош влегоа во Газа од 21 октомври.
Палестинска Црвена полумесечина: Уште 76 камиони со помош преминаа во Газа / Photo: AA

Палестинската Црвена полумесечина објави дека уште 76 камиони со хуманитарна помош се упатиле кон Појасот Газа преку граничниот премин Рафа со Египет.

Оваа организација соопшти дека камионите превезувале основни материјали во Газа, вклучително лекови, медицински материјали, храна, вода и други материјали за помош.

Се додава дека израелските власти сè уште не дозволиле гориво во Појасот Газа, кој е под блокада.

Досега 980 камиони со помош влегоа во Газа од 21 октомври.

Повеќе од еден месец израелската армија ги напаѓа сите делови на Појасот Газа, додека нејзината копнена операција е фокусирана на изолирање на северниот дел и воспоставување силно воено присуство.

Израел извршува немилосрдни воздушни и копнени напади врз Појасот Газа, вклучително и врз болници, резиденции и домови за богослужба откако палестинската група на отпорот Хамас започна прекуграничен напад на 7 октомври.

Оттогаш бројот на загинати од тековните израелски напади надмина 11.100, вклучително повеќе од 8.000 деца и жени, соопшти во неделата владината Канцеларија за медиуми во Газа.

Според официјални податоци, бројот на загинати во Израел е скоро 1.200.

AA
Популарни