Нападите влегоа во 222-от ден  / Photo: AA

Поголем број Палестинци загинаа во израелските воздушни напади во текот на ноќта низ Појасот Газа, додека нападите влегоа во 222-от ден, објави новинската агенција Вафа.

Четворица Палестинци загинаа во израелскиот воздушен напад врз куќата на семејството Абу ал Хусна во градот Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа.

Едно дете загина во воздушен напад врз домот на семејството Браш во бегалскиот камп Буреиџ.

Израелското гранатирање на неколку населби во градот Газа, меѓу кои се Ал-Римал, Ал-Сабра и Ал-Зејтун, исто така остави неколку жртви.

Израелската војска продолжи кон источните делови на јужниот град Рафа предизвикувајќи големо разорување на имотот.

Минатата недела војската започна копнен напад врз Рафа, каде што се засолнети повеќе од 1,5 милиони раселени Палестинци, а ја освои палестинската страна на преминот Рафа, витална рута за хуманитарната помош и единствената врата на територијата кон надворешниот свет.

Досега во Појасот Газа загинати се над 35.000 Палестинци во израелските напади што започнаа по прекуграничниот напад на Хамас на 7 октомври, кој однесе 1.200 животи. Голем дел од енклавата е претворена во урнатини.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, кој во јануари рече дека е „веродостојно“ дека Тел Авив врши геноцид во Газа, наредувајќи му да ги запре таквите акти и да преземе мерки за да гарантира дека се обезбедува хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни