Јапонија е рекордер со четири титули во Азија, додека Катар ја брани титулата од 2019 година / Photo: Reuters

Фудбалерите на Иран се последните учесници во четвртфиналето на Азиското првенство што се одржува во Катар.

Иран се проби меѓу осумте најдобри со победата од 5:3 против Сирија на пенали, а натпреварот заврши 1:1.

Иран поведе во 34. минута со голот на Мехди Тареми од пенал, а израмни Омар Кхрбин во 64. минута, исто така од белата точка. Иран остана без играч во судиското продолжение откако напаѓачот Тареми беше исклучен. Во дополнителните половина час немаше голови, па победникот го решаваа пенали.

Клучна беше грешката на сирискиот играч за врска Фахд Јусеф во втората серија, додека сите играчи во Иран беа прецизни.

Иран во четвртфиналето ќе игра против Јапонија, која го победи Бахреин со 3:1.

Рицу Доан и донесе почетно водство на Јапонија во 31. минута, а Такефуса Кубо во 49. минута погоди за 2:0. Бахреин ја намали негативата во 64. минута со автоголот на јапонскиот голман Зион Сузуки. Конечните 3:1 ги постави Ајасе Уеда во 72. минута.