Демонстрантите се собраа на повеќе од 30 американски универзитети за да протестираат поради зголемениот број жртви во војната во Газа / Photo: AA

Околу 300 студенти беа приведени на протестите во универзитетските кампуси низ САД во средата, а на Универзитетот во Лос Анџелес (УЦЛА) избија судири со контра-демонстранти кои нападнаа пропалестински кампус, обидувајќи се да ги урнат нивните барикади.

Градоначалничката на Лос Анџелес, Карен Бас, најостро го осуди насилството, а пропалестинските демонстранти тврдат дека универзитетот не го спречил насилството и дека им дозволил на контрадемонстрантите да ги нападнат со импровизирнани боздогани, штици, тули и огномет, пренесува Гласот на Америка.

Демонстрантите се собраа на повеќе од 30 американски универзитети за да протестираат поради зголемениот број жртви во војната во Газа, барајќи нивните универзитети да ја прекинат соработката со компаниите кои работат со Израел.

Полицијата уапси неколку демонстранти на Универзитетот во Висконсин во Медисон, а на Универзитетот во Аризона објави дека „распоредува хемиска иритирачка муниција“ за да го растера „нелегалниот собир“.

Гласот на Америка наведува дека Универзитетот Браун во Провиденс направил голема отстапка пред демонстрантите, постигнувајќи договор со нив да ги отстрани кампусот од кампусот во замена за формирање тело кое ќе гласа за евентуално прекинување на соработката со компании од Израел.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп оцени дека антисемитизмот го букти во САД и го критикуваше претседателот Џозеф Бајден за неговата неактивност по ова прашање.


TRT Balkan / агенции
Популарни