Имиграцијата во Израел за два месеци е намалена за 70 отсо, анализира весникот Зман / Photo: AA

Речиси половина милион Израелци ја напуштиле земјата од избувнувањето на конфликтот во Газа на 7. октомври, анализира локален весник.

Управата за население и имиграција проценува дека 370.000 луѓе го напуштиле Израел во изминатите два месеци, од кои 230.309 во октомври и 139.839 во ноември, објави магазинот Зман.

Според списанието, приближно 600.000 Израелци патувале на одмор во странство пред избувнувањето на војната во Газа, додека речиси 370.000 други заминале по конфликтот.

Речиси 301.982 Израелци се вратиле во Израел во октомври и 194.016 во ноември.

„Бројките покажуваат дека бројот на Израелци кои заминале или не се вратиле се проценува на околу 470.000“, велат од Зман.

„Затоа, има негативна миграција од околу половина милион луѓе, а тука не се вклучени илјадници странски работници, бегалци и дипломати кои ја напуштија земјата“, се додава.

Намалена имиграција

Израелскиот магазин наведува дека конфликтот во Газа значително ја намалил имиграцијата во Израел.

Според податоците објавени од Министерството за интеграција, околу 2.000 луѓе имигрирале во Израел во периодот од 7. октомври до 29. ноември.

„Ова е еднакво на речиси 1.000 имигранти месечно, во споредба со околу 4.500 месечно во просек од почетокот на оваа година до избувнувањето на војната, што одразува намалување за повеќе од 70 отсто“, пишува весникот.

Според Зман, во првите недели од војната во Газа, имиграцијата во Израел речиси престана, а само 1.096 имигранти пристигнаа во Израел во октомври.

Израел ја продолжи својата воена офанзива врз Појасот Газа во петокот по завршувањето на еднонеделната хуманитарна пауза со палестинската група Хамас.

Најмалку 16.248 Палестинци се убиени, а повеќе од 43.616 други се повредени во немилосрдните воздушни и копнени напади врз енклавата од октомври годинава. 7 по прекуграничен напад на Хамас.

Според официјалните податоци, билансот на израелските жртви во нападот на Хамас изнесува 1.200.

AA
Популарни