Галант нагласи дека начинот на кој завршува војната во Газа „ќе влијае врз Израел и врз целиот регион во наредните децении и ќе прати јасна порака“./ Photo: AA

Резултатите од израелската војна против Газа со години ќе влијаат врз Блискиот Исток, му кажа израелскиот министер за одбрана Јоав Галант на американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Во соопштението на израелското Министерство за одбрана се вели дека Галант ги кажал овие забелешки за време на состанокот со Саливан во Белата куќа.

Се додава дека на состанокот се разговарало за „неопходните чекори за продолжување на поразот на Хамас и разбивање на неговите воени и владини капацитети и напори за враќање на заложниците“.

Галант нагласи дека начинот на кој завршува војната во Газа „ќе влијае врз Израел и врз целиот регион во наредните децении и ќе прати јасна порака“.

Во неделата Галант тргна во официјална посета на Соединетите Американски Држави (САД), на покана на американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, за да разговара за војната против палестинската група Хамас во Газа, напорите за ослободување на заложниците, хуманитарните напори и мерките за обезбедување регионална стабилност.

Израел, кој е обвинет за геноцид, започна смртоносна воена офанзива на Појасот Газа по прекуграничниот напад на Хамас на 7 октомври во кој загинаа најмалку 32.333 Палестинци, а 74.694 беа повредени.

По обвинението за геноцид поднесено од Јужноафриканската Република на 26 јануари, Меѓународниот суд на правдата одлучи дека Израел мора да се воздржи од какви било дејства поврзани со убиства, напади и уништување на жителите на Појасот Газа и да ги преземе сите мерки за да спречи геноцид.

AA
Популарни