Продолжуваат разговорите за финализирање на договор за примирје, но каков било напор е неверојатно тежок, рече Милер / Photo: AA

Голема воена операција на Израел во градот Рафах дополнително ќе ја ослаби неговата позиција на глобално ниво, соопштија САД во четвртокот, истакнувајќи дека разговорите за постигнување прекин на огнот во Газа се во тек.

„Голема воена операција во Рафах дополнително ќе ја ослабне позицијата на Израел во светот и дополнително ќе создаде дистанца од неговите партнери во регионот, кои всушност ја споделуваат целта на Израел да го види Хамас поразен и сакаат да видат заменување на Хамас со различна структура на управување во Газа“, изјави портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

Милер додаде дека операцијата во Рафах, исто така, ќе ја ослабне позицијата на Израел во разговорите за постигнување договор за заложници и прекин на огнот во Газа, бидејќи Вашингтон продолжува да се ангажира за амандманите на предлогот што Хамас го поднесе претходно оваа недела.

Истакнувајќи дека продолжуваат разговорите за финализирање на текстот за да се постигне договор, Милер рече: „Само ќе кажам дека каков било напор е неверојатно тежок“.

„Ќе продолжиме да останеме ангажирани да се обидеме да постигнеме договор бидејќи веруваме дека тоа е во интерес на сите релевантни страни“, додаде тој.

И Пентагон вчера повтори дека во конфликтот во Газа загинале премногу палестински цивили.

Говорејќи за време на прес-конференција, портпаролот Пат Рајдер повтори дека Израел мора да се брани од нападите на Хамас и „да спречи да се случи уште еден 7. октомври во исто време“.

„Како што напредуваше овој конфликт, го видовме несреќното влијание што го имаше врз цивилното население. И јас сум многу јасен дека не сакаме да видиме убиени невини цивили, без разлика дали се Палестинци или Израелци“, рече тој.

AA
Популарни