Уништени се четири дронови на Хутите / Фото архива: Reuters

САД уништија беспилотни воздушни системи лансирани од јеменската група Хути, соопшти американската централна команда (ЦЕНТКОМ).

„Помеѓу 18:00 и 22:56 часот на 28 март, и втор ден по ред, Централната команда на Соединетите Американски Држави успешно ангажираше и уништи четири беспилотни воздушни системи лансирани од терористите Хути поддржани од Иран во Јемен.

„Овие дронови беа насочени кон брод на коалицијата и американски воен брод и беа пресретнати над Црвеното Море“, објави ЦЕНТКОМ на мрежата X, додавајќи дека не се пријавени повреди или штета на американските или коалициските бродови.

ЦЕНТКОМ соопшти дека утврдил дека оружјето претставува „непосредна закана“ за бродовите на американската морнарица и трговските бродови во регионот.

„Овие активности се преземени за да се заштити слободата на навигација и да се направат меѓународните води побезбедни и за американската морнарица и за трговските бродови“, се додава во објавата.

Јеменската група Хути гаѓаше товарни бродови во Црвеното Море во сопственост или управувани од израелски компании кои транспортираат стоки до и од Израел во знак на солидарност со Појасот Газа, кој е под израелски напад од 7 октомври.

Црвеното Море е еден од најчесто користените поморски патишта во светот за испорака на нафта и гориво. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин неодамна го објави формирањето на операцијата „Заштитник“, мултинационална мисија за борба против нападите на Хутите.

AA
Популарни