Мостот „Френсис Скот Ки“, беше отворен во 1977 година. / Photo: AA

Дел од мостот Френсис Скот Ки во Балтимор, во американската сојузна држава Мериленд, се урна рано изутрина откако товарен брод удри во него, а неколку возила кои во моментот на несреќата се најдоа на мостот паднаа во водата.

Властите соопштија дека се обидуваат да спасат најмалку седум лица.

Големиот брод удрил во мостот, по што се запалил и потонал.

Во видеото објавено на платформата X, несреќата предизвика повеќе возила да паднат во реката Патапско.

„Сите ленти се затворени во двете насоки поради несреќа на мостот И-695 Ки“, соопшти Министерството за транспорт на Мериленд.

Градоначалникот Брендон М. Скот и извршниот директор на округот Балтимор Џони Олшевски Џуниор. објави дека персоналот за брза помош е на терен и дека спасувачките напори се во тек.

Мостот „Френсис Скот Ки“, беше отворен во 1977 година.

TRT Balkan / агенции
Популарни