Нападот врз конзулатот, во кој нема повредени, уследи по насилството од страна на поддржувачите на ПКК во последните денови во Белгија / Photo: AA

Симпатизерите на терористичката група ПКК во Германија доцна во вторникот ја нападнаа зградата на Генералниот конзулат на Туркије во Хановер, главниот град на Долна Саксонија.

За време на маршот за поддршка на терористичката група ПКК, 12 лица го скршиле стаклото на главниот влез на генералниот конзулат, а потоа брзо избегале.

По нападот, генералниот конзул Озге Ѓул Каја побара зголемени безбедносни мерки од германските власти и за генералниот конзулат и за канцелариите на турските граѓански здруженија.

Симпатизерите на ПКК во Хамбург во вторникот вечерта, исто така, одржаа марш, придружуван од германската полиција, во знак на солидарност со другите поддржувачи на терористичката група кои беа активни во Белгија.

По нападот во Хановер, турските дипломати се сретнаа со локалните власти, како и со Јирген Шулц, германскиот амбасадор во Анкара.

Во средата Германија го осуди нападот на терористичката група ПКК врз турската дипломатска мисија во Хановер.

„Најостро го осудуваме нападот. Насилството од секаков вид нема место во нашето општество, а тоа важи и за странските мисии во Германија, кои се под посебна заштита“, изјави заменик портпаролот на Министерството за надворешни работи Кристијан Вагнер на прес-конференција во Берлин.

Тој додаде дека германското Министерство за надворешни работи е во контакт со турските власти за ова прашање.

„Секако дека сме во контакт со турската страна за ова прашање и се надеваме дека сторителите брзо ќе бидат идентификувани и изведени пред лицето на правдата“, додаде тој.

Нападот врз конзулатот уследи по насилството од страна на поддржувачите на ПКК во последните денови во Белгија, каде што цел беа продавници и културни центри на турската заедница.

ПКК, класифицирана како „етно-националистичка“ терористичка организација од агенцијата за спроведување на законот на Европската унија, Европол, е забранета во Германија од 1993 година.

„Сепак, таа сè уште е активна во земјата со околу 14.500 следбеници меѓу курдското имигрантско население“, според германската домашна разузнавачка агенција БфВ.

Во својата повеќе од 35-годишна терористичка кампања против Туркије, ПКК која ена листата на терористички организации во Туркије, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на над 40.000 луѓе, вклучувајќи жени и деца.

Иако официјално е забранета во Европската унија, во пракса на терористичката ПКК ѝ е дозволено да демонстрира, да собира средства за својата терористичка кампања и да се заканува на локалното население.

Турција долго време ја осудува толеранцијата кон терористичката група и нејзините поддржувачи во Европа.

AA
Популарни