Египетскиот лидер се согласува со турскиот претседател Ердоган дека е потребен итен прекин на огнот во Газа / Photo: AA

Египет за прв пат по една деценија отвора нова страница во односите со Туркије изјави денеска египетскиот претседател Абдел-Фатах ал-Сиси по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Каиро.

„Го поздравувам претседателот Реџеп Таип Ердоган на неговата прва посета на Египет по повеќе од 10 години која отвори нова страница меѓу нашите две земји за да ги збогатиме нашите билатерални односи и да ги ставиме на вистинскиот пат“, рече Сиси за време на заедничката прес-конференција со турскиот лидер.

Сиси рече дека Египет се обидува да ја зголеми својата трговија со Туркије на 15 милијарди долари во следните пет години.

Египетскиот лидер рече дека со нетрпение очекува да ја прифати поканата на претседателот Ердоган да ја посети Туркије во април за зајакнување на билатералните односи.

„Ја потврдувам нашата гордост и благодарност за нашите историски односи со Туркије и културното наследство што го споделуваме. Туркије е една од најважните дестинации за египетскиот извоз, а искуството ја докажа големата изводливост за заедничка работа меѓу деловните сектори на двете земји“, додаде тој.

Што се однесува до ситуацијата во Појасот Газа, Сиси ја поздрави соработката меѓу Египет и Туркије за брз пристап до најголемата количина хуманитарна помош за Палестинците во енклавата.

Египетскиот лидер рече дека се согласува со претседателот Ердоган за потребата од итен прекин на огнот во Газа, враќање на смиреноста на Западниот Брег и продолжување на мировните преговори за формирање палестинска држава.

Тој, исто така, ја подвлече потребата да се зајакнат египетско-турските консултации за да се помогне во одржувањето на претседателските и законодавните избори во Либија и да се обедини воената институција на земјата.

„Исто така, со задоволство го поздравувам моменталниот мир во регионот на Источниот Медитеран и со нетрпение очекувам да се надоградам на тоа за да се решат постоечките спорови меѓу земјите што граничат со регионот, за да можеме сите да соработуваме за да ги максимизираме придобивките од достапните природни ресурси. - изјави Сиси.

TRT Balkan / агенции
Популарни