Израелските сили биле силно распоредени во џамијата за да ги обезбедат доселениците / Фото: AA

Десетици илегални израелски доселеници во средата упаднаа во комплексот на џамијата Ал Акса во окупираниот Источен Ерусалим за да го одбележат еврејскиот празник Пасха.

Одделот за исламски донации во Ерусалим соопшти дека речиси 256 илегални доселеници, кои биле заштитени од израелските сили, упаднале во џамијата.

Пасхата, која го одбележува егзодусот на Израелците од Египет за време на пророкот Мојсеј, се смета за еден од најважните празници во еврејскиот верски календар.

Очевидци изјавија за Анадолу дека израелските сили биле силно распоредени во џамијата за да ги обезбедат доселениците кои влегувале во групи од областа Ал-Мугарбах, западно од светата џамија.

Очевидци изјавија за Анадолу дека израелските сили биле силно распоредени во џамијата за да ги обезбедат доселениците кои во групи влегле во џамијата од областа Ал-Мугарбах, западно од светата џамија.

Џамијата Ал Акса е третото најсвето место во светот за муслиманите. Евреите ја нарекуваат оваа област Планината на храмот, тврдејќи дека тоа било место на два еврејски храма во античко време.

Израел го окупираше Источен Ерусалим, каде што се наоѓа Ал Акса, за време на Арапско-израелската војна во 1967 година и го анектираше целиот град во 1980 година во потег што никогаш не беше признат од меѓународната заедница.

Во меѓувреме, израелската армија, исто така, ја затвори џамијата Ибрахими во Хеброн, јужно од окупираниот Западен Брег, и ја отвори за доселениците да го одбележат и еврејскиот празник, објави палестинската новинска агенција Вафа.

Почитуван и од муслиманите и од Евреите, се верува дека комплексот на џамијата Ал-Акса е гробницата на пророците Авраам, Исак и Јаков.

Тензиите низ Западниот Брег се засилија откако Израел започна воена офанзива на Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас во октомври минатата година.

Израел, исто така, е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, кој му нареди на Тел Авив да спречи геноцидни дејствија и да преземе мерки за да гарантира дека ќе се обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа, каде што се убиени повеќе од 34.100 луѓе.

Нападот доведе до внатрешно раселување, масовно уништување и глад во опколената енклава.

AA
Популарни