Тој го повика Израел да се погрижи населението да има пристап до помошта на безбеден и достоинствен начин / Photo: AA

Ограничувањата на Израел за хуманитарната помош за Газа може да претставуваат тактика на изгладување и би можеле да бидат воено злосторство, изјави во вторникот високиот претставник на Обединетите нации за човекови права Фолкер Турк.

Додека експертите предупредуваат дека Газа е на работ на катастрофален глад, шефот на ОН за човекови права денес изјави дека таквата „катастрофа направена од човек“ сепак може да се спречи.

„Проектираниот неизбежен глад во Газа може и мора да се спречи. Ѕвоната за тревога на ОН во изминатите месеци, вклучително и од мојата канцеларија, поминаа без внимание“, портпаролот за човекови права Џереми Лоренс ги прочита коментарите на Волкер Турк на брифингот во Женева.

„Оваа катастрофа што е направена од човекот можеше целосно да се спречи“, рече Турк.

Гладот ​​„е резултат на екстензивните ограничувања на Израел за влез и дистрибуција на хуманитарна помош и комерцијални стоки, раселување на мнозинството од населението, како и уништување на клучната цивилна инфраструктура“, рече Турк, нагласувајќи дека законот и редот се распаѓаат како што расте очајот.

Тој го повика Израел да се погрижи населението да има пристап до оваа помош на „безбеден и достоинствен начин“.

„Часовникот отчукува“, рече тој. „Сите, особено оние со влијание, мора да инсистираат Израел да дејствува за да го олесни непречениот влез и дистрибуција на потребната хуманитарна помош и комерцијални стоки за да се стави крај на гладот и да се избегне секаков ризик од глад“.

Шефот за човекови права го повтори својот повик за целосно обновување на основните услуги и итен прекин на огнот.

Според специјалниот извештај на Иницијативата за класификација на фазата на интегрирана безбедност на храната (ИПЦ), објавен вчера, гладот е „неизбежен“ во северниот дел на Газа и градот Газа, што се предвидува да се случи во секое време помеѓу средината на март и мај.

Израел води одмаздничка офанзива врз Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври.

Израел, исто така, воведе блокада на палестинската енклава, оставајќи го нејзиното население, особено жителите на северните области на енклавата, на работ на гладување.

Според Обединетите нации, израелската војна принуди 85 отсто од населението на Газа внатрешно да се раселат, каде што постои и акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, а 60 отсто од инфраструктурата на енклавата се оштетени или уништени.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да осигури дека неговите сили нема да вршат акти на геноцид и да гарантира дека ќе се обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.​​​​​​​

AA
Популарни