Руте изјави дека на јужното крило на НАТО му е потребно раководството на Анкара и Туркије / Photo: AA

Властите на Република Туркије денеска ги информираа останатите членки на НАТО дека ќе ја поддржат кандидатурата на холандскиот премиер Марк Руте за функцијата генерален секретар на НАТО.

Анкара официјално ја објави поддршката за Руте во неговата кандидатура за нов шеф на НАТО.

Одлуката беше донесена откако Руте се состана со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Истанбул минатата недела.

Ердоган се состана со Руте во палатата Вахдетин на 26 април.

За време на заедничката прес-конференција, Руте изјави дека на јужното крило на НАТО му е потребно раководството на Анкара и Туркије.

„Туркије игра важна улога во обидот да се стави крај на војната во Газа“, рече Руте, додавајќи дека Анкара исто така игра важна улога во завршувањето на војната во Украина.

AA
Популарни