Туркије ги осудува намерните акти на насилство на Израел против новинарите / Photo: AA

Туркије ги критикуваше „намерните акти на насилство“ на Израел и убиството на камерманот од Газа кој работеше за турската меѓународна новинска агенција Анадолу (АА) како хонорарен соработник.

„Илјадници невини луѓе ги загубија животите во израелскиот масакр кој траеше два месеци. Фактот дека меѓу овие невини луѓе кои ги загубија животите имаше 72 новинари кои ја извршуваа својата должност е јасен показател дека Израел намерно ја напаѓа слободата на информирање на луѓето“, изјави директорот за комуникации Фахретин Алтун во објава на социјалната мрежа X.

Неговите изјави дојдоа веднаш откако камерманот кој работеше хонорарно за Анадолу, Монтасер Ал-Саваф, беше убиен во израелски воздушни напади.

„Меѓународната заедница и медиумската заедница мора да преземат конкретни активности без одлагање за што поскоро да се запрат овие масакри. Уште еднаш ги осудуваме израелските масакри и намерните акти на насилство врз новинарите кои завршуваат со смрт“, рече Алтун.

Тој, исто така, изрази сочувство до семејството на Ал-Саваф, неговите колеги и Анадолу.

Монтасер Ал-Саваф, камерман кој работеше за Анадолу и кој известуваше во Газа во петокот, беше убиен во израелските воздушни напади, кои повторно започнаа по еднонеделна пауза.

„Саваф, неговиот брат Мерван и другите членови на семејството загинаа за време на израелските воздушни напади во населбата Ед-Дурц во јужна Газа“, изјави за Анадолу Хасан Исмамех, братучед на новинарот.

Откако беше тешко повреден во бомбардирањето, Ал-Саваф мораше да чека брза помош околу половина час, додаде тој. Ал-Саваф на крајот беше пренесен во Баптистичката болница Ал-Ахли со приватно возило откако не пристигнаа медицински тимови, рече Исмамех.

Ал Саваф, заедно со неговиот брат и другите роднини убиени во нападот на Израел, беше погребан на гробиштата Ал Батш во градот.

Сердар Карагоз, генерален директор на Анадолу, го пренесе своето сочувство во изјавата, осудувајќи го и фактот дека, до денес, 71 новинар се убиени во израелските напади врз Газа.

„Во Анадолу, ние се бориме да ја осигураме безбедноста на нашите колеги кои со голема посветеност ги извршуваат своите должности под исклучително тешки услови во Газа“, рече Карагоз.

„Во име на сите наши колеги кои ги загубија животите во нападите на израелската влада во Газа, вклучително и хонорарецот на нашата агенција Монтасер Ал-Саваф, ќе ја продолжиме нашата борба за одговорните за овие напади да бидат повикани на одговорност според меѓународното право“, додаде тој.

Карагоз изрази сочувство до сите новинари кои ги загубија животите во Газа, изразувајќи сочувство до нивните семејства.

„Денес, бомбите лансирани од израелската влада врз Палестина не само што паѓаат врз палестинските деца, болниците, училиштата, џамиите и црквите, туку и врз западните вредности, меѓународното право, човековите права и сè што се залага за добрина“, рече тој.

„Тоа ги урива овие вредности, а меѓународната заедница, која треба да ги поддржува овие вредности, е еден од главните губитници во Газа.

Пркосејќи на меѓународните повици за прекин на огнот, израелската армија во петокот наутро објави дека ги обновила нападите во Газа, бидејќи завршила хуманитарната пауза која траела една недела.

Паузата започна рано на 24 ноември, како дел од договорот меѓу Израел и палестинската група на отпорот Хамас за привремено запирање на борбите за да се овозможи ослободување на заложниците и затворениците од двете страни, како и испорака на помош.

Повеќе од 15.000 Палестинци, претежно деца и жени, се убиени во израелските напади од 7 октомври. Според официјалните проценки, убиени се и околу 1.200 Израелци.

TRT World
Популарни