Туркије и Грција согласни за меѓусебна поддршка на меѓународните платформи / Photo: AA

Туркије и Грција се согласија да ги поддржат меѓусебните кандидатури на меѓународните платформи.

На заедничката прес-конференција во Брисел, на маргините на Меѓународната донаторска конференција, шефовите на дипломатиите на Туркије и на Грција одржаа директна средба и ветија дека ќе ја задржат солидарноста по силните земјотреси во југот на Туркије и фаталната железничка несреќа во Грција.

„Многу сум среќен што имаме многу подобра атмосфера во нашите односи, таа позитивна атмосфера се рефлектира во нашата соработка на меѓународните платформи“, изјави Чавушоглу.

Најавувајќи го договорот меѓу двете земји, Чавушоглу рече и дека продолжувањето на таквата соработка на меѓународните платформи ќе се одрази на нивните билатерални односи.

„Се договоривме повторно да се сретнеме наскоро, ќе бидам многу среќен да ве угостам во Туркије“, му кажа тој на својот грчки колега Никос Дендиас.

Турскиот министер, исто така, ѝ се заблагодари на Атина за нејзината поддршка и солидарност по двата земјотреса што ги погодија јужните региони на Туркије минатиот месец.

„Бевте многу љубезни што нѐ посетивте лично и имавме обиколка во регионот Хатај“, рече Чавушоглу, додавајќи дека Туркије, исто така, природно е солидарна со Грција и грчкиот народ по страшната железничка несреќа во близина на северниот град Темпи на 28 февруари во која загинаа најмалку 57 лица.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер на 6 февруари погодија 11 турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмараш, Килис, Малатја, Османије и Шанлиурфа – и однесоа животи на најмалку 50.096 луѓе.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Туркије се погодени од разорните земјотреси, како и многу други во Северна Сирија.

Цитирајќи ја одлуката на Туркије да префрли грчки затвореник во Грција за да присуствува на погребот на неговиот син по смртоносната железничка несреќа, Чавушоглу рече дека неговата земја „не се двоумела“ да донесе таква одлука бидејќи тоа е „знак на доверба“.

Грчкиот министер за надворешни работи Дендиас од своја страна, пак, го опиша неговиот состанок со Чавушоглу како „многу конструктивен“.

Тој му се заблагодари на Чавушоглу што бил прв министер што се јавил по несреќата во Темпи и му изрази сочувство на неговиот и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, заедно со каква било помош, доколку е потребна.

„Имав можност да му се заблагодарам и поради затвореникот во турскиот затвор што Туркије го прати во Грција за да присуствува на погребот на неговиот син по трагедијата во Темпи“, додаде тој.

Дендиас понатаму изрази благодарност до неговиот турски колега што ја објави поддршката на Туркије за Грција „во нејзината кампања за непостојано место во Советот за безбедност на Обединетите нации 2025-2026 година“.

„Исто така, имав можност да го известам мојот колега дека Грција ќе ја поддржи кандидатурата на Туркије за функцијата генерален секретар на ИМО (Меѓународна поморска организација)“, додаде Дендиас.

TRT Balkan / агенции
Популарни