Tурската прва дама: Вашингтон е соучесник во грозоморниот чин на Израел / Photo: AA

Турската прва дама Емине Ердоган изрази голема загриженост за нападите на Израел врз Палестина, велејќи дека Анкара ќе продолжи да прави напори за да обезбеди секаков вид поддршка на Палестинците.

„Денес, како резултат на нападите на Израел врз окупираните палестински територии и нападите на Газа од 7 октомври, ние сме сведоци на грозоморните ефекти што може да ги има војната врз жените и децата во Палестина. Нашата колективна реакција е реакција на целосен ужас и загриженост“, изјави Ердоган во ексклузивно интервју за Њусвик во понеделникот.

Израел предизвика десетици илјади смртни случаи и повреди гаѓајќи ги училиштата, храмовите, објектите, па дури и хуманитарните коридори, рече Емине Ердоган, додавајќи дека исто така направил нефункционални 18 од 35 болници во Газа по неговите напади и ограничени ресурси, вклучително и турската -Болница за палестинско пријателство.

„За жал, во регионот нема безбедно засолниште за 1,5 милиони жители на Газа кои беа насилно раселени. Меѓу овие луѓе има бремени жени, мајки со доенчиња и деца со посебни потреби. Можете ли да замислите колку е тешко за нив да се справат со услови на конфликт и раселување?“ запраша првата дама на Туркије.

Туркије не гледа разлика меѓу палестинските деца и децата од Украина, Европа, Америка, Туркије или други народи, рече Емине Ердоган, додавајќи: „Секое дете има право на безбеден и удобен дом, како и добро образование и здравствена заштита, без оглед на каде се родени“.

Израел дејствува со „организациски рефлекси“

Израел следи начин на колективно казнување без да прави разлика меѓу мажите и жените, децата и постарите лица, рече Ердоган.

„Она што сега се случува во Газа не може да се опише ниту како војна. Со својата врвна технологија на оружје, ова е држава која реагира со организациски рефлекси“, додаде таа, нагласувајќи дека Израел ги занемарува основните правила на меѓународното право.

„Во моментов во Палестина, воинствената држава очигледно врши воени злосторства, кои се еднакви на злосторства против човештвото, што ги крши универзалните хуманитарни вредности и меѓународното право" таа рече.

Луѓето со совест, од исток до запад, се залагаат за праведната кауза на Палестина, а милиони луѓе протестираат против израелските „злосторства“ на улиците, плоштадите и универзитетските кампуси ширум светот, додаде Ердоган.

Осврнувајќи се на неодамнешниот Самит Обединети за мир во Палестина во Истанбул, првата дама рече дека Туркије продолжува со интензивните напори да го објави „масакрот“ на светот и да ги запре нападите.

„Нашата земја ќе продолжи да прави напори за да обезбеди секаков вид поддршка на палестинскиот народ."

Американска воена поддршка за Израел

Ердоган ги повика сите меѓународни актери да соработуваат за да се постигне долгорочен мир во Газа.

За зголемувањето на воената поддршка од САД за Израел, таа рече дека разгорувањето на огнот на конфликтот е „како да се учествува во овој масакр“.

„Осигурувачите, кои САД му помогнаа на Израел да ги набави, се насочени кон болниците, новороденчињата во инкубатори на интензивна нега, училиштата, џамиите и црквите, како и амбулантните возила што носат пациенти и бегалските кампови. Затоа, кој може да тврди дека Вашингтон игра конструктивна улога во конфликт, имајќи предвид дека тие самите се соучесници во овој грозоморен чин?“

Непоколебливата поддршка дадена на Тел Авив од земја која се проектира себеси „како лидер на Западот“ води до продлабочување на израелско-палестинскиот конфликт, па дури и претставува закана за глобалниот мир и поредок, рече Ердоган.

Туркије ги повикува сите земји кои сакаат праведен, траен мир за регионот и за светот да го слушаат крикот на народот за мир, а не да го замолчуваат, рече таа, додавајќи: „Тие треба да ги мобилизираат сите свои ресурси за да се стави крај на конфликтите и да ги повикаме сите страни да го почитуваат меѓународното право“.

AA
Популарни