Меѓу неколку десетици уапсени демонстранти на Универзитетот Емери во Џорџија е и професорката по економија Керолин Фолин

Најмалку двајца професори на Универзитетот Емори во Џорџија беа уапсени за време на пропалестинските протести кои се проширија низ американските универзитетски кампуси барајќи прекин на огнот во Појасот Газа.

Неколку десетици демонстранти, вклучително и професорката по економија Керолин Фолин и шефицата на Катедрата по филозофија Ноел Мекафи, беа уапсени откако беше поставен камп во кампусот во Атланта.

На видеото објавено на X, Мекафи, врзана со лисици зад грб, се гледа како некому му вели: „Можете ли да се јавите во канцеларијата на Катедрата за филозофија и да им кажете дека сум уапсена?... Јас сум Ноел Мекафи, јас сум шеф на Катедрата за филозофија“.

Според снимките на социјалните мрежи, за време на протестот, полицијата во Атланта употребила пиштол за шокирање врз маж чии раце биле врзани со лисици. Полицијата, наводно, употребила и гумени куршуми и солзавец за да го разбие протестот на универзитетот.

Присуствувајќи на протестот, Кејт Розенблат, професорка по религија и еврејски студии во Емори, рече дека е „несовесно“ универзитетот да повика полиција на студентите.

Протестите против израелскиот напад на Газа се проширија низ САД откако повеќе од 100 луѓе беа уапсени на Универзитетот Колумбија во Њујорк минатата недела кога полицијата се обиде да го „исчисти“ кампусот.

Претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон се соочи со свирежи и гласни скандирања од студентите во средата за време на говорот за време на посетата на училиштето, каде што ја повика претседателката на универзитетот Минуш Шафик да поднесе оставка.

Израел спроведува брутална офанзива против Појасот Газа од прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври, во кој Тел Авив рече дека убиле околу 1.200 луѓе.

Оттогаш се убиени повеќе од 34.300 Палестинци, претежно жени и деца, а речиси 77.300 се повредени поради масовното уништување и големиот недостиг на залихи.

AA
Популарни