Бројот на загинати во нападите на израелската армија врз Појасот Газа од 7 октомври 2023 година се искачи на 33.843 / Photo: AA

Најмалку десет Палестинци загинаа кога израелски воени авиони нападнаа група деца во бегалскиот камп Магази во централниот дел на Појасот Газа во вторникот.

„Борбени авиони го гаѓаа подрачјето каде што се собраа децата во бегалскиот камп Магази“, изјавија очевидци.

„Повеќето од жртвите беа деца кои си играа“, изјави очевидец за Анадолу.

Израел започна офанзива во Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Бројот на загинати во нападите на израелската армија врз Појасот Газа од 7 октомври 2023 година се искачи на 33.843.

Израелската војна турна 85 отсто од населението на Појасот Газа во внатрешно раселување со акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според податоците на Обединетите нации.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни