Напорите за извлекување на луѓето од урнатините на погодената куќа се во тек / Photo: AA

Неколку Палестинци се убиени и повредени во средата во израелски воздушен напад врз куќа во градот Газа.

Официјалната палестинска новинска агенција Вафа цитира локални извори кои велат дека неколку луѓе загинале и се повредени во израелскиот воздушен напад врз куќа во областа на улицата Ал Џалаја.

Напорите за извлекување на луѓето од урнатините на погодената куќа се во тек, се додава во извештајот. Министерството за здравство допрва ќе го потврди бројот на жртви.

Израелските воздушни напади и артилериското гранатирање во текот на ноќта продолжија низ Појасот Газа, вклучително и воздушен напад врз куќа во Рафах, во јужниот појас, при што загинаа две деца меѓу неколку други.

AA
Популарни