Поддржувачите на Трамп се собраа во близина на неговата резиденција (AFP)

Највисоките републикански лидери ја изразија својата поддршка кон поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, откако вонредниот претрес на ФБИ во неговата резиденција на Флорида предизвика политичка бура во и онака горко поделената земја.

„Никогаш вакво нешто не му се случило на претседател на САД“, рече Трамп во вторникот за акцијата на ФБИ во неговото одморалиште Мар-а-Лаго во Вест Палм Бич. „Ми упаднаа дури и во сефот!“


Трамп ја осуди рацијата нарекувајќи ја како „вооружување на правосудниот систем“ од страна на „радикалните леви демократи кои очајно не сакаат да се кандидирам за претседател во 2024 година“.

Неколку поранешни советници на 76-годишниот Трамп го повикаа веднаш да потврди дека ќе биде претседателски кандидат во 2024 година.

Претресот на ФБИ без преседан означи значајна ескалација на федералната истрага за тоа дали Трамп незаконски ги отстранил записите од Белата куќа додека ја напуштал функцијата во јануари 2021 година.

„Тактика на банана република“

Поранешниот потпретседател на Трамп, Мајк Пенс, потенцијален ривал во 2024 година, изрази „длабока загриженост“ и рече дека рацијата наишла на „партизација“ на Министерството за правда.

Кевин Мекарти, кој се обидува да стане претседател на Претставничкиот дом доколку републиканците победат на избориte во ноември, го обвини Министерството за правда за „вооружена политизација“.

Републиканскиот сенатор Линдзи Греам, сојузник на Трамп, рече дека „покренувањето истрага за поранешен претседател блиску до избори е повеќе од проблематично“.

Републиканскиот конгресмен Скот Пери – сојузник на Трамп – рече дека агентите на ФБИ му го конфискувале мобилниот телефон, но не прецизираше зошто е земен.

„Утринава, додека патував со моето семејство, тројца агенти на ФБИ ме посетија и ми го запленија мобилниот телефон“, изјави Пери за ФОКС Њуз, осудувајќи ги „ваквите тактики на банана република“.

Претставничката Елиза Стефаник, треторангирана републиканка во Претставничкиот дом, го нарече „црн ден во американската историја“.

„Ако ФБИ може да изврши рација на американски претседател, замислете што можат да ви направат“, напиша Стефаник на Твитер, на што демократскиот претставник Тед Лиу одговори: „Зошто ФБИ не може да спроведе истрага за американски претседател? Ние не сме Русија, каде што Законот не важи за шефот на државата и неговите пријатели“.

Претседателката на Демократскиот дом, Ненси Пелоси, рече: „Ниту една личност не е над законот“.

Поранешниот директор за комуникации на Трамп, Алиса Фара Грифин, изјави за Си-Ен-Ен дека рацијата може да ги разгори неговите поддржувачи, од кои мал број се собраа пред Мар-а-Лаго во вторникот.

„Ако на ова се гледа како на некој вид масовно пречекорување, а не како на нешто неверојатно сериозно, ова е многу добар ден за Доналд Трамп“, рече Фара Грифин.

Со недели, Вашингтон беше преокупиран од сослушувањата во Конгресот за упадот на Капитол на 6 јануари и обидите на Трамп да ги поништи изборите во 2020 година.

TRT World
Популарни