По преброени 95 отсто од гласачките ливчиња, Сиљановска Давкова освоила 534.924 гласови или 65,03% / Photo: ТРТ Балкан Македонски

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и претседателот на Србија, Александар Вучиќ ѝ ја честитаа изборната победа на Гордана Силјановска Давкова во вториот круг од претседателските избори.

Орбан рече дека се радува на идна заедничка соработка.

„Им честитаме на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Гордана Силјановски-Давкова за нивната заслужена и историска победа на денешните претседателски и парламентарни избори во Северна Македонија! Со нетрпение очекувам да работиме заедно за да дадеме нов поттик на процесот на пристапување на Северна Македонија до ЕУ!“, напиша Орбан на социјалната мрежа Х.

Вучиќ во честитката до Силјановска Давкова напиша дека „ѝ посакува успешно да ја извршува одговорната должност што ја презема“.

„Убеден сум дека ќе продолжиме да работиме заедно за зајакнување на врските меѓу Србија и Македонија со цел напредок и благосостојба на нашите народи, како и просперитет на целиот регион“, изјави Вучиќ на својот профил X.

Противникот на Гордана Силјановска-Давкова од СДСМ, Стево Пендаровски, го призна поразот во вториот круг од изборите, а како што пренесуваат македонските медиуми, Давкова освоила 130.000 гласови повеќе од нејзината противкандидатка врз основа на 50 отсто преброени гласови.

Силјановска Давкова му се заблагодари на Вучиќ.

„Многу ги ценам вашите искрени честитки, претседателе Вучиќ. Очекувам дека ќе продолжиме да работиме на подобрување на вонредните македонско-српски односи. Ви благодарам многу претседателе Вучиќ“, напиша Силјановска Давкова.

TRT Balkan / агенции
Популарни