Вучиќ: Србите да се воздржат, никогаш нема да го признаеме Косово / Photo: AA

Тој тврди дека официјална Србија нема никаква врска со инцидентот во кој загина косовски полицаец и тројца локални Срби

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во вонредно обраќање до јавноста изјави дека вооружените лица кои ја нападнале косовската полиција не се од Србија и се локални косовски Срби. Тој ја повика меѓународната заедница да формира Заедница на српски општини, а Србите на мир и воздржаност.

„Вечерва околу 2:46 часот група Срби од Косово и Метохија поставија два камиони како барикади во Бањска на северот на Косово и Метохија, потоа пристигнува косовската полиција и се обидува да ги отстрани тие барикади, има конфликт со Србите кои ги поставија тие барикади, во тој конфликт загина полицаец, а уште едно лице беше рането“, рече Вучиќ на прес-конференцијата.

Тој додаде дека се убиени тројца Срби, двајца од снајперски оган и дека постои можност да е убиен уште еден.

Тој посочи дека во 8.57 часот се затворени административните премини Јариње и Брњак, а во 10.15 часот албанските власти соопштиле дека четири српски општини на северот на Косово се зона на антитерористичка акција.

Како што рече, во акцијата учествувале 460 припадници на косовската полиција, а КФОР го затворил излезот.

Вучиќ рече дека ѝ се обратил на јавноста дури вечерва, бидејќи „Србија нема ефективна контрола“ на Косово од 1999 година и „требаше долго време да се истражи што се случи денеска и дека одлуките ќе бидат донесени внимателно, темелно и темелно во наредните денови да се појави со нив пред граѓаните“.

Тој оцени дека ова е еден од најтешките денови за српскиот народ и за Србија од 2004 година кога беше извршен погромот врз Србите на Косово и 2008 година кога Косово прогласи независност.

Вучиќ истакна дека во Њујорк и Брисел повеќепати предупредувал дека тоа може да се случи, но никој не сакал да го слуша.

Србите, луѓето од Косово се побунија, не сакајќи повеќе да го трпат теророт на Курти“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека никако не сака да го оправда убиството на косовскиот полицаец, дека тоа никому не му треба, а најмалку на српскиот народ.

Претседателот на Србија на крајот изрази сочувство до семејствата на загинатиот полицаец и до семејствата на убиените Срби.

Вучиќ ја повика меѓународната заедница да формира Заедница на српски општини и на северот на Косово полицајците да бидат Срби, за што услов е формирањето на ЗСО.

„Го повикуваме нашиот народ на мир и воздржаност, го бараме тоа од нив и бараме да и веруваат на својата земја. Наша должност е да исцрпиме се што можеме за да спречиме повеќе крвопролевање, да се обидеме да го зачуваме мирот“, нагласи Вучиќ.

Во своето обраќање до јавноста, претседателот на Србија рече дека е чудно што вооружената група била целосно опколена за само час и 20 минути и дека тоа „очигледно е направено со меѓународни сили“, како и дека „Србија се прашувала од почетокот зошто КФОР не дејствувал, туку ја препуштил акцијата на косовската полиција“.

Тој истакна дека во Бањскиот манастир дошла вооружената група Срби бидејќи имала двајца повредени момчиња и сакале да им помогнат.

Вучиќ истакна дека црквата не била вмешана во инцидентот и дека српската војска и полиција немаат никаква врска со тој конфликт.

„Единствениот виновник за она што се случува на Косово е Аљбин Курти“, рече Вучиќ и додаде дека со спин се обидува да ја обвини Србија за конфликтот во Бањска.

Запрашан за реакцијата на Западот, Вучиќ рече дека „лицемерието е нивното средно име“, дека бараат причина да извршат притисок врз Белград да ја признае независноста на Косово, но дека Србија никогаш нема да го стори тоа.

„Можете да правите што сакате, ние никогаш нема да признаеме независно Косово. Србија никогаш нема да го признае независно Косово, монструозната креација што ја направивте со бомбардирањето на Србија и сите можни лаги. И ако сме подготвени да разговараме, секогаш ќе разговараме“ изјави Вучиќ.

Косовскиот премиер Албин Курти претходно денеска истакна дека организирани криминални групи, со политичка, финансиска и логистичка поддршка од Белград, стојат зад нападот во неделата.

TRT Balkan / агенции
Популарни