Шпанија: Следна станица на Формула 1 / Photo: Reuters

Светското првенство во Формула 1 ќе продолжи со осмата трка во сезоната што ќе се одржи во Шпанија.

За Големата награда на Шпанија на патеката „Барселона-Каталуња“, која е долга 4,6 километри и се наоѓа во градот Барселона, возачите ќе треба да возат 66 круга.

Во сабота, со почеток во 16:00 часот, ќе се одржи трката за пол-позиција, а трката за Големата награда на Шпанија е закажана за 4 јуни, недела, со почеток во 15:00 часот.

Шестата трка, која требаше да се одржи во Емилија Ромања, беше одложена поради поплавите во Италија.

Пред трката за Големата награда на Шпанија, пласманот на возачите и тимовите е следниов:

- Пласман на возачите:

1. Макс Верстапен (Холандија): 144 поени

2. Серџо Перез (Мексико): 105 поени

3. Фернандо Алонсо (Шпанија): 93 поени

4. Луис Хамилтон (Велика Британија): 69 поени

5. Џорџ Расел (Велика Британија): 50 поени

- Пласман на тимовите:

1. Ред Бул: 249 поени

2. Астон Мартин: 120 поени

3. Мерцедес: 119 поени

4. Ферари: 90 поени

5. Алпин: 35 поени

TRT Balkan / агенции
Популарни