Во Франција се вози 12. трка оваа сезона од Шампионатот во Формула 1     Фото: АА

Формула 1 овој викенд ќе ја „посети“ Франција за 12. трка од сезоната 2022.

За Големата награда на Франција ќе се вози 53 круга на патеката „Пол Рикар“ во Ле Кастел долга 5,8 километри.

Минатогодишниот шампион на Ред Бул Рејсинг, холандскиот возач Макс Верстапен, освои шест победи, додека возачот на Ферари од Монако, Шарл Леклер, освои три трки оваа сезона.

Мексиканскиот колега на Верстапен, Сергио Перез и шпанскиот возач на Ферари, Карлос Саинц, постигнаа по една победа оваа година.

Пласман на возачи

1. Макс Верстапен (Холандија): 208 поени

2. Шарл Леклер (Монако): 170 поени

3. Серхио Перез (Мексико): 151 поен

4. Карлос Саинц (Шпанија): 133 поени

5. Џорџ Расел (Велика Британија): 128 поени

Пласман на конструктори

1. Ред Бул Рејсинг: 359 поени

2. Ферари: 303 поени

3. Мерцедес: 237 поени

4. Мекларен: 81 поен

5. Алпин Рено: 81 поен

AA
Популарни