Емине Ердоган постојано ја нагласува потребата да престане загубата на животите на невини цивили во Газа / Photo: AA

Турската прва дама, Емине Ердоган во среда ќе биде домаќин на самит во Истанбул со сопружниците на лидерите за да покаже поддршка на погодениот народ во Палестина.

Ердоган, којa постојано ја нагласува потребата да престане загубата на животите на невини цивили во Газа и да се донесе мир во регионот, ќе биде домаќин на самитот, на кој ќе бидат вклучени и сопруги или сопружници на државните лидери.

Под покровителство на првата дама на Туркије сопружниците ќе пренесат порака од Истанбул до светот на средбата што ќе се одржи во Канцеларијата на Долмабахче.

На самитот се очекува да се приклучат сопружници и специјални претставници на државните лидери од многу земји, вклучувајќи ги Катар, Малезија и Узбекистан.

По воведниот говор на Ердоган, се очекува секој учесник да одржи говор.

Состанокот ќе покаже силна солидарност за ставање крај на страдањата на цивилите во Газа и изнаоѓање решение за кризата.

Израелскиот напад врз Појасот Газа се приближува до својот 40-ти ден.

Според најновите податоци на палестинските власти, загинаа најмалку 11.180 Палестинци, вклучувајќи над 7.700 жени и деца, а повеќе од 28.200 други се повредени.

Илјадници згради, вклучувајќи болници, џамии и цркви, се оштетени или уништени во немилосрдните воздушни и копнени напади на Израел врз опколената енклава од минатиот месец.

Во меѓувреме, бројот на загинати во Израел е скоро 1.200, според официјалните бројки.


AA
Популарни