Фидан го прими Жаи Џун, специјалниот претставник на Кина за блискоисточното прашање 

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан и специјалниот претставник на Кина за блискоисточното прашање разговараа за последните случувања во Газа.

Според турски дипломатски извори, Фидан го прими Жаи Џун во понеделникот во министерството во главниот град Анкара.

Одржана зад затворени врати, дискусијата опфати и низа регионални прашања, додаваат изворите.

Фидан, исто така, денеска имаше телефонски разговор со неговиот катарски колега шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани за неодамнешните случувања во Газа, разрушена од конфликти.

Фидан и Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, кој е и премиер на Катар, разменија мислења за тоа што може да се направи за да се надоврзе на одлуките донесени на вонредниот заеднички самит на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) и Арапската лига во Ријад, Саудиска Арабија, во саботата, додаваат изворите.

Арапските и муслиманските лидери, меѓу другото, повикаа на прекин на израелските напади и на укинување на опсадата на Газа.

Генералниот секретар на Советот на Европа Марија Пејчиновиќ Буриќ го посети Фидан во Анкара, соопшти во понеделникот турското Министерство за надворешни работи.

На средбата се разговарало за прашања од дневниот ред на Советот на Европа, соопштија турски дипломатски извори.

Фидан и Буриќ разговарале и за регионални прашања, вклучително и Газа и војната во Украина, додаваат изворите.

Израел извршува немилосрдни воздушни и копнени напади врз Газа - вклучително и врз болници, резиденции и домови за богослужба - откако палестинската група на отпорот Хамас изведе прекуграничен напад минатиот месец.

Во нападите загинаа над 11.000 Палестинци, вклучително и повеќе од 8.000 жени и деца. Во меѓувреме, бројот на загинати во Израел изнесува 1.200 по надолната ревизија.


TRT World
Популарни