Дритан Реџепи се барал со црвена потерница на Интерпол во Италија и Албанија / Photo: AA

Дритан Реџепи, водачот на нарко-картелот Компанио Бело, кој се бараше со црвена потерница на Интерпол е уапсен во Истанбул, изјави во петокот турскиот министер за внатрешни работи.

„Реџепи го бараа властите во Италија и Албанија поради обвиненија за убиство, трговија со дрога, киднапирање, лишување од слобода, фалсификување патни исправи и незаконско држење оружје и муниција“, напиша министерот Али Јерликаја на Х.

Реџепи бил ставен под надзор од безбедносните сили откако влегол во Туркије преку аеродромот во Истанбул, при што користел колумбиски пасош под лажно име Бенџамин Омар Перез Гарсија.

Водачот на картелот беше пронајден благодарение на размената на разузнавачки информации со италијанската полиција, а потоа беше уапсен во полициска акција во областа Бејликдузу во Истанбул.

Познато е дека мрежата Компанио Бело е голем играч во шверцот на дрога од Јужна Америка во Европа.

Откако ја презеде функцијата овој јуни, Јерликаја ги истакна посилните напори за борба против организираниот криминал во Туркије.

AA
Популарни