Треба да ги ослободиме заложниците и потоа да разговараме, рече Бајден / Photo: AA

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот повика на ослободување на заложниците кои ги држеше палестинската група Хамас пред да се вклучи во какви било дискусии за можноста за прекин на огнот во Газа. „Треба да ги ослободиме заложниците и потоа да разговараме“, рече Бајден за време на настанот во Белата куќа на новинарско прашање дали поддржува прекин на огнот во замена за заложниците. Претходно, Стејт департментот, исто така, го повтори своето отфрлање на повиците за прекин на огнот во Газа, тврдејќи дека таквата акција ќе му даде можност на Хамас да се прегрупира и да се подготви за понатамошни напади против Израел. „Секој прекин на огнот ќе даде можност да се одмори, да се реконструира и да се подготвиме да продолжиме со терористички напади против Израел“, рече портпаролот Метју Милер во понеделникот за време на дневниот брифинг со новинарите. Минатата недела, САД привлекоа критики за ставање вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара „хуманитарни паузи“ во тековниот израелско-палестински конфликт за испорака на помош за Газа. Во раните денови од конфликтот, државниот секретар Антони Блинкен избриша објава на социјалните мрежи во која охрабруваше прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во нивниот сегашен конфликт. Милер го бранеше бришењето на постот Х, велејќи дека твитот „за жал е формулиран, не го доловува тоа соодветно“.

AA
Популарни