Во моментов нема извештаи за повредени во полициската акција / Photo: AA

Полицијата во Берлин, главниот град на Германија, во петокот насилно отстрани камп со демонстранти кои протестираа за поддршка на Газа во близина на зградата на парламентот.

При интервенцијата припадници на полицијата привеле и неколку лица.

Полицијата соопшти дека евидентирала „кривични дела и прекршоци“ извршени од учесници на протестот, меѓу кои и акти на насилство врз полициски службеници.

Според полицијата, тие во повеќе наврати барале од луѓето во кампот да ја напуштат локацијата, а кога тие одбиле, привеле претежно помлади демонстранти.

Демонстрантите плескаа со рацете во знак на победа додека беа одведувани со полициски возила.

Во моментов нема извештаи за повредени во полициските акции.

Последниот напад доаѓа две недели откако берлинската полиција го растера „Палестинскиот конгрес“ во Берлин, помалку од два часа по почетокот на настанот.

Десетици полицајци упаднаа на собирот, прекинувајќи го преносот во живо и струјата во салата.

Полицијата им нареди на 250-те учесници да ја напуштат салата, што предизвика гласни протестни извици од толпата.

Полицијата потоа приведе најмалку едно лице додека толпата извикуваше „Да живее Палестина“ и „Стоп за геноцидот“.

Полицијата во Берлин зазеде многу строг став кон пропалестинските протести од почетокот на војната во Газа на 7 октомври.

Германските власти воведоа строги услови за одржување демонстрации или целосно ги забранија.

Демонстрантите и критичарите ги обвинуваат германските власти за кршење на слободата на говор и собирање.

AA
Популарни