Тој нагласи дека нивниот став за Рафах е јасен, но не е црвена линија / Photo: Reuters

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, вчера изјави дека не постојат црвени линии што би го навеле Вашингтон да престане да го поддржува Израел во неговата војна против Хамас, но ја предупреди израелската војска да не започнува копнена инвазија во полн обем врз Рафах на југот на Газа.

Блинкен го нагласи противењето на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за сеопфатен напад врз Рафах во своето гостување во емисија на ТВ-каналот Ен-Би-Си.

Тој нагласи дека Израел сѐ уште не претставил кредибилен план за заштита на околу 1,5 милион Палестинци во Рафах.

Американскиот државен секретар ја потврди непоколебливата поддршка на Бајденовата администрација за Израел од почетокот на војната на 7 октомври, но предложил прекин на испораката на оружје за Тел Авив доколку одлучи да го окупира градот Рафах.

Запрашан за заканите на Бајден дека ќе ја запре продажбата на оружје, Блинкен одговори: „Видете, кога Израел е во прашање, ние не зборуваме за црвени линии.“

Тој, исто така, го нагласи тековниот ангажман на САД и решавањето на прашањата со Израел, велејќи дека нивниот став за Рафа е јасен, но не е црвена линија.

Претседателот на САД во средата најави дека ќе ја прекине испораката на оружје на Израел доколку започне голем напад врз Рафах, што предизвика критики и од страна на Републиканската партија и од Израел.

AA
Популарни