Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата / Photo: AA

Бројот на Палестинци загинати во смртоносната офанзива на Израел врз појасот Газа се искачи на 34.596, соопшти денеска Министерството за здравство во енклавата.

Во соопштението на министерството се додава дека 77.816 други лица се повредени.

„Најмалку 28 Палестинци загинаа, а 51 е ранет во израелските напади во последните 24 часа. Многу луѓе сè уште се заробени под урнатините и на патиштата бидејќи спасувачите не можат да стигнат до нив“, соопшти Министерството.

Израел спроведува немилосрдна офанзива врз палестинската енклава по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на седми октомври, во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Тел Авив, исто така, воведе блокада на Појасот Газа, доведувајќи го населението, особено жителите на северна Газа, на раб на глад.

Според Обединетите нации повеќе од шест месеци по израелската војна, огромни делови од Газа беа во урнатини и 85% од населението на енклавата беше приморано да се расели во услови на недостиг на храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

TRT Balkan / агенции
Популарни