ОТС, порано наречена Туркиски совет, е меѓународна организација која се состои од истакнати независни туркиски земји кои работат заедно за да ги подигнат односите и унијата меѓу себе.

Организацијата на туркиските држави изрази силна солидарност по минатомесечните земјотреси што го погодија јужниот регион на Туркије, изјави во четвртокот турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

„Големиот туркиски свет длабоко жалеше за своите браќа изгубени во земјотресот. Сепак, вие не ја споделивте само нашата тага. Вие го покажавте најдобриот пример за солидарна дипломатија“, рече Чавушоглу на отворањето на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата на туркиските држави (ОТС) во главниот град Анкара.

Состанокот се случи пред вонредниот самит на лидерите на овие земји на тема Управување со катастрофи и вонредни состојби и хуманитарна помош.

„Како мои колеги, вие лично ја покажавте својата поддршка. Испративте тимови за пребарување и спасување и теренски болници“, рече Чавушоглу.

На 6 февруари, земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени погодија 11 провинции - Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмараш, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа, одземајќи ги животите на најмалку 48.448 луѓе.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Туркије се погодени од разорните земјотреси, како и многу други во северна Сирија. Чавушоглу рече дека организацијата ја проширува соработката на нови области.

„Спроведовме големи енергетски проекти како што се нафтоводот Баку-Тбилиси-Џејхан и ТАНАП (Трансанадолски гасовод за природен гас). Треба да ја зголемиме соработката за ТАНАП да носи дополнителен природен гас од Каспискиот регион на меѓународниот пазар ", тој додаде.

Министерот рече дека во овој период, кога Азија повторно ќе дојде до израз, организацијата мора да го зголеми уделот на „Средниот коридор“ во глобалната трговија.

Осврнувајќи се на регионалните прашања, Чавушоглу рече дека војната во Украина и случувањата во Авганистан се тесно поврзани со организацијата.

„Мораме да го зајакнеме нашето единство. Фактот дека Турската Република Северен Кипар (ТРСК) е меѓу нас како набљудувач е многу значајно во овој поглед“, додаде тој.

Признавањето на суверена еднаквост, права и еднаков меѓународен статус на народот на кипарските Турци и укинувањето на изолацијата и ограничувањата на кои е подложена ТРСК треба да бидат заедничка цел, нагласи Чавушоглу.

ОТС, порано наречена Туркиски совет, е меѓународна организација која се состои од истакнати независни туркиски земји кои работат заедно за да ги подигнат односите и унијата меѓу себе.

Нејзини членки се Туркије, Азербејџан, Казахстан, Киргистан и Узбекистан, додека членките на ЕУ Унгарија, Туркменистан и Турската Република Северен Кипар имаат статус на набљудувач.

TRT Balkan / агенции
Популарни