Де Кро остро ги осуди постапките на симпатизерите на терористите на ПКК / Фото: AA

Луѓето се слободни да имаат мислења и размислувања, но искажувањето поддршка кон организации класификувани како терористички организации, како што е ПКК, не може да се толерира, изјави вчера премиерот на Белгија, Александер Де Кро.

По неодамнешните насилни напади над Турците низ Белгија, Де Кро остро ги осуди постапките на симпатизерите на терористите на ПКК, означувајќи ги нападите како „неподносливи провокации“.

Обраќајќи им се на новинарите по состанокот на Советот за национална безбедност, Де Кро ја нагласи посветеноста на Белгија на слободата на изразување, но цврсто ја осуди секоја поддршка на терористичките организации како што е ПКК.

Тој нагласи дека ПКК е прогласена за терористичка организација во Европа.

„Сакаме јасно да ја пренесеме пораката: Провокациите мора да престанат“, рече белгискиот премиер.

Тој напомена дека во актите на насилство биле вклучени и многу поединци од странство.

„Меѓутоа, немаме никакви докази дека се организирани од странство“, рече Де Кро.

По серијата напади во Европа од страна на симпатизерите на терористичката група ПКК, Туркије вчера ги повика европските земји да преземат брзи мерки, наведувајќи дека очекува дотичните земји да ги изведат напаѓачите пред лицето на правдата.

Припадниците на терористичката организација ПКК се собраа во неделата во белгискиот град Левен и нападнаа турски државјани што живеат во градовите Хезден-Золдер и Хаутхален. Во нападите се повредени неколкумина турски државјани.

ПКК е сепаратистичка и терористичка организација што се наоѓа на листата на терористички групи во Туркије, Европската Унија и САД.

Во својата над 35-годишна терористичка кампања против Туркије, терористите на ПКК убија најмалку 40.000 луѓе.

AA
Популарни