Нападот бил извршен на југот на Либан / Фото: AA

Двајца загинаа откако израелско беспилотно летало погодило патнички автомобил во јужен Либан, јавуваат локалните медиуми.

Цел на нападот бил автомобил на патот меѓу Рамадије и Кана во Тир во јужен Либан, објави државната Национална новинска агенција.

Се уште нема детали за двете жртви.

Телевизијата, исто така, објави за израелски воздушни напади и артилериско гранатирање во пограничните градови Хула, Ајта ал Шааб, Шихин и Вади Зибкине.

Хезболах, во меѓувреме, презеде одговорност за неколку напади врз израелски воени цели. Се наведува дека околу 60 ракети Катјуша биле истрелани врз командата на израелската 210-та „Голан“ дивизија во окупираната Голанска Висорамнина во Сирија.

Либанската група соопшти дека нејзините борци, исто така, ја погодиле израелската шпионска опрема во касарната Зарит и пунктовите Џал Алам и Рамија во северен Израел.

Тензиите се зголемија долж границата на Либан со Израел поради прекуграничните напади меѓу Хезболах и израелските сили додека Тел Авив продолжува со својата смртоносна офанзива на Појасот Газа, во која загинаа повеќе од 35.200 луѓе од октомври минатата година по нападот на Хамас.

AA
Популарни