Kамионите превезувале и 10.435 тони гориво, 26.692 тони вода и 44.103 тони друг хуманитарен материјал заедно со 123 опремени амбулантни возила / Photo: Reuters

Египет одлучи да го зголеми бројот на камиони со хуманитарни материјали кои влегуваат во Газа преку преминот Рафах на 300 дневно од недела, изјави официјален претставник.

Дија Рашван, шеф на египетската информативна служба, во соопштение рече дека неговата земја одлучила да го зголеми бројот на камиони со хуманитарна помош кои превезуваат храна, медицински материјали и дневни потреби во согласност со директивите на претседателот Абдел Фатах ал Сиси.

Рашван ниту прецизираше дали целата помош е египетска или, исто така, доаѓа од други земји и ентитети, ниту пак бројот на камиони кои моментално влегуваат во Газа преку Рафах.

Тој рече дека бројот на камиони со помош што влегле од египетска страна само во северните области на Појасот Газа од почетокот на светиот муслимански месец Рамазан на 11 март изнесува 322.

Бројот на камиони кои влегле во Газа преку Рафах од почетокот на војната на 7 октомври 2023 година достигна 19.354 со 19.952 тони медицински материјали и 23.453 тони храна, според Рашван.

Тој додаде дека камионите превезувале и 10.435 тони гориво, 26.692 тони вода и 44.103 тони друг хуманитарен материјал заедно со 123 опремени амбулантни возила.

Рашван понатаму рече дека 3.764 повредени и болни лица влегле во Египет од Појасот Газа на лекување заедно со 6.191 придружник и 66.759 странски и двојни државјани, како и 6.330 Египќани.

Израел спроведе смртоносна воена офанзива на Појасот Газа по прекуграничен напад на почетокот на октомври минатата година од страна на палестинската група Хамас во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Речиси 33.200 Палестинци оттогаш се убиени, а речиси 75.900 се повредени поради масовното уништување и недостигот на неопходни работи.

Израел, исто така, воведе осакатувачка блокада на Појасот Газа, оставајќи го неговото население, особено жителите на северна Газа, на работ на гладување.

Израелската војна турна 85 отсто од населението на Газа во внатрешно раселување поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој неодамна побара од него да стори повеќе за да спречи глад во Газа.

AA
Популарни