Ердоган: Туркије ги отфрла нападите врз муслиманските вредности / Photo: AA

Туркије нема да го прифати оправдувањето на нападите врз светите вредности на две милијарди муслимани ширум светот под превезот на слободата на мислата, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган.

„За нас, овие акции се провокации кои имаат за цел да ги поттикнат луѓето“, рече претседателот Ердоган на вечера организирана од Турско-американскиот национален управен комитет во Њујорк.

Тој потсети дека Туркије беше пионер во усвојувањето на резолуциите од страна на Советот за човекови права на ОН и Генералното собрание на ОН, кои сметаат дека насилните акции насочени кон светите книги го прекршуваат меѓународното право.

„Ќе продолжиме со нашите напори кон оваа цел“, додаде тој.

Претседателот Ердоган мислеше на неодамнешните злобни напади врз Куранот, велејќи дека ако не се спречи непријателството кон исламот, сторителите ќе станат понепромислени.

„Како Туркије, ние реагираме на оваа закана“, додаде тој.

Претседателот Ердоган предупреди дека нападите, за кои тој рече дека првенствено се насочени кон муслиманите денес, утре може да бидат насочени кон групи со различно потекло, јазици, култури и верувања.

Обраќајќи им се на членовите на турско-американската заедница на настанот, турскиот лидер исто така рече дека има интересни групи кои се обидуваат да ги трујат турско-американските односи.

„Ние ќе ги спречиме со зборување на вистината и претставување на Туркије“, рече тој.

Осврнувајќи се на односите меѓу САД и Туркије, претседателот истакна дека во наредниот период Туркије дополнително ќе ја унапредува соработката врз основа на заеднички интереси.

„Разликите во мислењата се нормални во меѓудржавните односи. Но, знаеме дека има повеќе заеднички основи (со САД) и многу можности“, рече претседателот.

Претседателот Ердоган, исто така, рече дека се согласил со неговиот американски колега Џо Бајден за зајакнување на пријателството и соработката меѓу нивните две народи.

„Стратешкиот механизам што решивме да го воспоставиме со господинот Бајден придонесува за продлабочување на дијалогот меѓу нашите земји“, додаде тој.

Трговскиот обем меѓу Туркије и САД минатата година достигна рекордно високо ниво, надминувајќи 32 милијарди долари.

Туркије е исто така клучен сојузник на НАТО и критичен регионален партнер за САД.

Визија „Векот на Туркије

Во својата изјава, претседателот Ердоган рече дека владата посветено работи на крунисување на 100-годишнината од Републиката со визијата „Век на Туркије“ и нагласи дека Туркије прави значителни чекори во одбраната, дипломатијата, економијата и туризмот.

Претседателот Ердоган ја нагласи борбата против терористичките организации, ДАЕШ, ФЕТО и ПКК. Тој подвлече дека непоколебливата посветеност во борбата против овие терористички групи, и на домашен и на меѓународен план, ќе продолжи.

Изразувајќи ја својата посветеност за решавање на глобалните неправди и нееднаквости додека ги брани правата и законите на нацијата, претседателот Ердоган рече: „За да ја постигнеме оваа цел, водиме робусна, конструктивна, проактивна и избалансирана надворешна политика, како во акција, така и на преговарачка маса.

„Во последниве години, го зацврстивме нашиот статус како светски бренд во посредување, со клучните улоги што ги презедовме во справувањето со регионалните и глобалните кризи“, додаде тој, мислејќи на улогата на Туркије во договорот за жито во Украина и размената на затвореници меѓу Украина и Русија.

AA
Популарни