Разговарано за дипломатските напори за поддршка на Палестина / Photo: AA

Министерот за надворешни работи на Туркије, Хакан Фидан, престојува во саудискиот главен град Ријад, каде што присуствуваше на состанокот организиран од Контакт групата за Газа, формирана од Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) и Арапската лига.

„Министерот за надворешни работи Хакан Фидан, во Ријад, присуствуваше на состанокот на Контакт групата за Газа свикан од Организацијата за исламска соработка и Арапската лига“, соопшти турското Министерство за надворешни работи на мрежата Х.

Контакт групата за Газа се состана во неделата за да разговара за чекорите за зајакнување на признавањето на државата Палестина и зголемување на притисокот врз Израел и неговите поддржувачи.

Дипломатски извори соопштија дека состанокот, одржан во главниот град на Саудиска Арабија Ријад, завршил, при што претставниците разговарале и за одлуките што треба да се донесат на претстојниот Самит на ОИК во Банџул, Гамбија на 4 мај.

На состанокот присуствуваше и министерот Фидан, член на групата формирана за притисок за прекин на огнот во Појасот Газа.

Контакт групата беше формирана на заедничкиот самит на ОИК и Арапската лига во Саудиска Арабија во ноември за да се запре конфликтот во Газа и да се помогне да се постигне траен мир.

AA
Популарни