Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона во Париз се сретна со британскиот колега Камерон / Photo: AA

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона денеска изрази надеж за итен траен прекин на огнот во Газа.

Колона одржа заедничка прес-конференција со нејзиниот британски колега Дејвид Камерон во Париз.

„Од наша страна, она што сакаме да го видиме е прекин на огнот што е можно поскоро, но тоа мора да биде одржлив прекин на огнот“, рече Камерон.

Според здравствените власти во Појасот Газа, најмалку 19.453 Палестинци, главно жени и деца, се убиени во израелските воздушни и копнени напади врз енклавата од нападот на Хамас на 7 октомври.

Се верува дека околу 1.200 Израелци биле убиени во нападот на Хамас.

AA
Популарни