Додека траеше самитот на остров Капри, студентите во Неапол протестираа за поддршка на Палестина / Photo: AA

Земјите од групата Г7 на состанокот во Капри, Италија во петокот порачаа дека Израел мора да го почитува меѓународното право и да се однесува хумано кон Палестинците.

„Израел мора да дејствува во согласност со своите обврски според меѓународното право и да ги третира луѓето на хуман и достоинствен начин и треба темелно и транспарентно да ги истражи веродостојните наводи за злосторства и да обезбеди одговорност за какви било злоупотреби или прекршувања на правата“, рекоа министрите за надворешни работи на земјите во заедничка изјава.

Г7 е меѓувладин политички и економски форум кој се состои од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и Соединетите Американски Држави и Европската унија како неофицијална членка.

Повторувајќи го своето противење на планираната израелска воена операција во Рафах, на југот на Појасот Газа, за која рекоа дека ќе има катастрофални последици за цивилното население, тие апелираа да се заштитат цивилите во Газа и да се решат нивните хуманитарни потреби.

„Ние сме длабоко загрижени за внатрешното раселување во Газа и ризикот од принудно раселување од Газа“, додадоа тие.

Израел, обвинет за геноцид, започна офанзива на Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври, во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Бројот на загинати во нападите на израелската армија врз Појасот Газа од 7 октомври 2023 година се искачи на 34.012.

Израелската војна турна 85 отсто од населението на Појасот Газа во внатрешно раселување со акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според податоците на Обединетите нации.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни