Америка, Европа и Блискиот Исток се сведоци на демонстрации во знак на солидарност со Палестинците / Photo: AA

Додека сликите од трагедијата во Појасот Газа се шират во медиумите од ден на ден, Израел се чини дека ја губи „борбата“ што ја води за да ја добие поддршката од меѓународната јавност поради неговите напади врз нелегално блокираниот регион.

Израел придава големо значење на меѓународната поддршка за продолжување на нападите кои влегоа во вториот месец и предвидува дека конфликтите ќе продолжат подолго време поради неспособноста на неговата армија да ги постигне целите што ги постави.

Со почетокот на судирите на 7. октомври, Израел ги искористи снимките направени првиот ден од израелските градови околу Појасот Газа во својата пропаганда до меѓународната јавност и ја доби поддршката од Западот, особено од САД.

Меѓутоа, како што почнаа да се појавуваат слики на уништување и масакр од Појасот Газа, вниманието на меѓународната јавност повеќе се фокусираше на Палестинците. Во тој контекст, главните градови на Америка, Европа и Блискиот Исток почнаа да бидат сведоци на демонстрации во знак на солидарност со Палестинците.

Покрај африканските земји, како што се Јужноафриканската Република, Тунис и Јемен, илјадници луѓе се собраа на улиците во Париз, Женева и Лондон и покрај студеното време, барајќи од Израел да ја прекине својата агресија врз Газа.

Израелските Евреи, исто така, одржаа демонстрации низ светот, вклучително и во Тел Авив, барајќи прекин на нападите на Израел и нагласувајќи ја потребата од прекин на огнот.

Влијанието на Палестина врз глобалните медиуми

„Еден месец подоцна, се соочуваме со нова реалност. Сликите што се издвојуваат во меѓународните медиуми не се слики од масакр во еврејските населби, туку слики на смрт и уништување во Газа“, објави израелската телевизија Канал 12, додавајќи дека израелскиот наратив за „самоодбрана“ не ја исполни својата должност да обезбеди доволен простор за активностите на армијата, no беше нагласено дека палестинските приказни и фотографии влијаеле на глобалното јавно мислење.

Покрај емитувањето на сцените на смрт и уништување во Газа, Обединетите нации и меѓународните организации повикуваат на прекин на огнот, реагирајќи на блокирањето на влезот на медицински материјали, храна, гориво и електрична енергија во Појасот Газа.

Израел не е задоволен од ставовите на овие организации кои имаат висока репутација на глобално ниво.

Во вестите на Канал 12, беше посочено дека Израел досега не можел да ја создаде перцепцијата што ја посакувал, а тоа може да создаде потешкотии во остварувањето на целите што ги поставил.

Во веста се посочува дека доколку Израел побрза да ги постигне своите цели, ќе се зголеми можноста за грешки.

Беше наведено дека Израел влегол во оваа војна без никакви планови за иднината.

Пораз на Израел во меѓународното јавно мислење

Поранешниот израелски премиер Нафтали Бенет од 4 ноември активно се појавува на локалните телевизиски канали за да собере поддршка за продолжување на војната.

Во својата изјава за X, Бенет изјави дека нивната меѓународна ситуација не е добра и дека ќе оди на политичка медиумска турнеја во Њујорк и Вашингтон.

Бенет изјави дека посетата има за цел „да помогне да се зајакне позицијата на израелската влада во очите на јавноста, американскиот Конгрес и администрацијата со цел да им се даде целосна слобода на армиските команданти за да се елиминира Хамас“.

Истакнувајќи дека меѓународното јавно мислење повеќе не е во интерес на Израел, Бенет истакна дека пропалестинската содржина е 15 пати поголема од произраелската содржина на кинеската платформа за социјални медиуми ТикТок.

Покрај официјалните портпароли, израелската армија назначи и многу воени претставници да зборуваат во странски медиуми за да ги бранат нејзините напади.

Дополнително, забележливо е дека десетици израелски новинари беа мобилизирани за ширење на „израелскиот наратив“ преку платформите на социјалните медиуми.

Еврејски антивоени демонстрации

Откако еврејските групи во Њујорк, Вашингтон и Сан Франциско одиграа значајна улога во демонстрациите против нападите врз Газа, евреите и во други држави ширум светот учествуваа во демонстрациите за поддршка на прекинот на огнот во Газа и завршувањето на војната, шокирајќи ја Израелската јавност, вклучително и новинарите.

„Кои се Евреите кои му вртат грб на Израел? беше насловот на написот на израелскиот писател Атила Сомфалви во весникот Једиот Ахронот.

Во својата статија, Сомфалви тврди дека „Најзачудувачки меѓу нив се евреите кои учествуваат во кампања на клевета против сопствената нација, која е безмилосно нападната од човечки чудовишта“.

Посочувајќи дека алармантен број Евреи учествуваа во кампањата за отфрлање на нападот во Газа, Сомфалви рече: „Острото историско незнаење што е прикажано го мачи срцето, нè принудува нас, Евреите, да размислиме како и зошто на оваа мизерна реалност“.

AA
Популарни