Најмалку 485 Палестинци се убиени, а над 4.900 се повредени од страна на израелските армиски сили и илегалните доселеници на окупираниот Западен Брег од 7. октомври / Photo: AA

Најмалку четворица Палестинци се повредени во напад извршен од илегални израелски доселеници заштитени од израелската армија врз селото Бурка, источно од Рамалах на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство.

„Медицинските тимови во Палестинскиот медицински комплекс во Рамалах „се справуваат со три повреди од боева муниција на градниот кош и една повреда на раката како резултат на агресијата на окупациските сили и илегалните доселеници на селото Бурка. во Рамалах“, соопшти Министерството.

Претходно во текот на денот, очевидец изјави за Анадолу дека голем број илегални доселеници ја нападнале Бурка и запалиле подвижно бачило, поради што жителите се соочиле со нив, но израелската армија ги нападнала Палестиците со бомби со солзавец.

Според очевидецот, нападот „резултирал со палење на големо бачило, уништени тони сточна храна, колење на голем број овци и палење возила“.

Тој истакна дека има засилување на израелската армија внатре во градот и на неговата северозападен периферија, додавајќи дека жителите биле спречени да стигнат до пожарите за да ги изгаснат.

Палестинската новинска агенција ВАФА, исто така, објави дека „доселениците, заштитени од израелските окупациски сили, во неделата вечерта го нападнаа селото Бурка источно од Рамалах и запалија бачило“.

Во одделен инцидент во јужниот дел на Западниот Брег, ВАФА објави дека израелската армија извршиле рација во џамија во близина на градот Витлеем.

Се вели дека „израелските окупациски сили опседнаа џамија во селото Хармала, југоисточно од Витлеем, и ги спречија муслиманските верници да заминат, што доведе до судири за време на кои војниците пукаа со боева муниција и солзавец, без пријавени повредени“.

Најмалку 485 Палестинци се убиени, а над 4.900 други се повредени од страна на израелските армиски сили и илегалните доселеници на окупираниот Западен Брег од 7. октомври минатата година, информираат од Министерството за здравство.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, кој со привремената одлука во јануари му нареди да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да гарантира дека хуманитарната помош ќе им се обезбеди на цивилите во Газа, каде што се убиени речиси 34.100 луѓе.

AA
Популарни