Израелски воздушни напади врз Рафах / Photo: AA

Во израелските воздушни напади на градот Рафа, сместен во јужниот дел на Појасот Газа, има загинати и ранети.

Според вестите што ги објави палестинската државна новинска агенција ВАФА, израелските воени авиони извршиле воздушни напади врз различни делови на градот Рафа.

Во нападите има загинати и ранети лица.

Девојче по име Ајлин ал-Асамине е убиено во израелскиот воздушен напад во источниот дел на градот Рафа.

Израелските сили со земјени бариери ја затворија болницата Ал Амал во градот Хан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, присилувајќи ги медицинските тимови и пациентите да ја напуштат болницата.

AA
Популарни