Ние сме обединети во поддршката на сеопфатниот договор што беше изнесен,  се вели во изјавата на лидерите   / Фото: AA

Лидерите на Г7 објавија дека се обединети во поддршката за „итен прекин на огнот“ во Газа.

„Ние сме обединети во поддршката на сеопфатниот договор што беше изнесен, што ќе доведе до итен прекин на огнот во Газа, ослободување на сите заложници и веродостоен пат кон мир што води до решение со две држави. Исто така, повикуваме на значително и одржливо зголемување на хуманитарната помош“, се вели во заедничката изјава на лидерите.

На 31 мај Бајден рече дека Израел претставил трифазен договор со кој ќе се стави крај на непријателствата во Газа и ќе се обезбеди ослободување на заложниците кои се држат во палестинската енклава.

Планот вклучува прекин на огнот, размена на заложници и затвореници и реконструкција на Газа.

Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Газа по нападот на Хамас на 7 октомври и покрај резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итен прекин на огнот.

Оттогаш во Газа се убиени речиси 37.300 Палестинци, од кои повеќето жени и деца, а повеќе од 84.800 други се повредени, според податоците на локалните здравствени власти.

AA
Популарни