Студентите развиориле палестинско знаме кое се протегало неколку метри / Photo: AFP

Стотици студенти на Универзитетот Сорбона во Париз одржаа демонстрации барајќи прекин на нападите на Израел врз Палестина.

Извикувајќи слогани пред зградата на универзитетот, студентите развиориле палестинско знаме кое се протегало неколку метри за време на протестот што го одржаа пред еден од водечките француски универзитети.

Тие исто така поставија камп со шатори во кампусот. Пред универзитетот беа преземени силни безбедносни мерки, а полицијата ја опколи областа каде студентите протестираа. Извикувајќи слогани како „Газа, Сорбона e со тебе“ и „Слободна Палестина“, повремено избиваа судири меѓу студентите и полицијата.

Претходните пропалестински студентски демонстрации на универзитетот се одржаа минатата недела во зградата каде претседателот на земјата Емануел Макрон држеше говор за време на неговата посета на универзитетот.

Во близина, пропалестински демонстрации се одржуваат и во Sciences Po, уште еден престижен универзитет во Париз.

Скоро 34.500 Палестинци оттогаш се убиени, главно жени и деца, а над 77.600 други се повредени во смртоносната израелска офанзива на Појасот Газа, во услови на масовно уништување и сериозен недостиг на неопходни работи.

Повеќе од шест месеци по израелската војна, огромни делови од Газа се во урнатини, туркајќи 85% од населението на енклавата во внатрешно раселување во услови на осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да гарантира дека се обезбедува хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни