„Нападот врз Израел беше неопходен и соодветен“ / Photo: AA

„Нападот на Иран врз Израел беше неопходен и соодветен и беше насочен кон воени цели“, објави денес иранското Министерство за надворешни работи.

На прес-конференцијата во главниот град Техеран, портпаролот на Министерството, Насер Канани, рече дека воената акција станала неопходна по недостигот на акција од страна на Советот за безбедност на ОН, како и поради „неодговорното однесување“ што го покажале САД, Велика Британија и Франција.

Нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, за кој Иран го обвини Израел, резултираше со убиство на седуммина ирански воени претставници, вклучително и висок командант на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) за Сирија и Либан.

По нападот највисокото политичко и воено раководство на Иран вети „дефинитивна одмазда“.

Исламската револуционерна гарда доцна во саботата лансираше голем број беспилотни летала и проектили кон Израел во операцијата наречена „Вистинско ветување“, која траеше неколку часа, разгорувајќи ја и онака напнатата регионална ситуација.

Иранските власти, вклучително и претседателот Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан, ја бранеа воената акција, првиот директен напад врз Израел, како „легитимна одбрана“.

Канани денес во Техеран изјави дека нападот насочен кон воени локации во Израел е „во согласност со вроденото право на самоодбрана на Иран“ и „во рамките на легитимната одбрана според член 51 од Повелбата на Обединетите нации“.

Тој рече дека нападот бил одговор на „повторената агресија на Израел“, вклучително и нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск, додавајќи дека иранската армија дејствувала „професионално и одговорно“.

Повторувајќи го она што иранскиот министер за надворешни работи го рече во неделата, Канани истакна дека Техеран ги дал „неопходните предупредувања пред воената акција на дипломатски начин“.

Амир-Абдолахиан во неделата изјави: „Иран комуницираше со нашите соседи и сојузници дека нашата реакција недвосмислено ќе се манифестира како легитимна одбрана“, додавајќи дека целта е „легитимна одбрана“ и се врти околу „казнување на агресивниот режим на Израел“.

Канани, повторувајќи го истото, рече дека Иран „издал предупредувања“ против потенцијалното искористување на воздушниот простор и територијата на регионалните земји од страна на САД за поддршка на Израел.

Покрај шпекулациите дека Израел би можел да одговори на нападите на Иран, постојат извештаи дека американските власти го повикале Тел Авив да не продолжи со какви било дополнителни воени дејства.

AA
Популарни