Нетанјаху побарал помош и од Бајден да ја спречи евентуалната одлука на МКС за приведување

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера побарал од семејствата на израелските заробеници да спроведат „лоби активности“ во негово име против можната одлука на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсење, објавија израелските медиуми.

Израелската телевизија Н12 објави дека Нетанјаху контактирал со Форумот на заложници и исчезнати семејства и побарал од нив да ги искористат своите врски со МКС за да спречат евентуална пресуда против него и други израелски функционери.

Во веста се наведува дека роднините на речиси 100 израелски затвореници отишле во Хаг во февруари и дека семејствата на израелските затвореници оттогаш воспоставиле „пријателски“ односи со главниот обвинител на МКС, Карим Кан.

Телевизискиот канал Н12 објави дека откако Нетанјаху станал свесен за таканаречените „пријателски односи“ меѓу јавниот обвинител Кан и семејствата, тој побарал од администраторите на Форумот да го убедат Кан да се откаже од планот за издавање евентуален налог за приведување.

Претходно телефонски разговор имале израелскиот премиер Нетанјаху и американскиот претседател Џо Бајден.

Во веста заснована на изјавите на двајца неименувани израелски функционери, се вели дека Нетанјаху му ја пренел на Бајден својата загриженост за можната одлука на МКС за негово приведување и на други израелски функционери. Во текот на разговорот Нетанјаху побарал помош од Бајден да ја спречи евентуалната одлука на МКС за приведување.

Во вестите објавени на израелската веб-страница „Вала“ се наведува дека официјални претставници на оваа земја стануваат сè позагрижени во последните две недели откако МКС се подготвува да издаде налози за апсење на Нетанјаху, министерот за одбрана Јоав Галант и началникот на израелскиот Генералштаб, Херзи Халеви.

AA
Популарни