Франциск на Западен Балкан му порача дека етничките, културните и верските разлики не смеат да бидат причина за поделеност, туку извор на богатство / Photo: AA

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денес во својот благослов Урби ет Орби повика на прекин на огнот во Појасот Газа и пристап на хуманитарната помош до подрачјето, а на Западен Балкан му порача дека етничките, културните а верските разлики не смеат да бидат причина за поделеност, туку извор на богатство.

Папата Франциск ја водеше Велигденската неделна миса на плоштадот Свети Петар во Ватикан пред 30.000 присутни, по што упати велигденска порака и благослов.

„Пред сè, во мислите ми се жртвите на многуте судири кои моментално се случуваат во светот, почнувајќи од војните во Израел и Палестина, како и во Украина. Нека Воскреснатиот Христос го отвори патот кон мирот за измаченото население на тие краеви. Повикувајќи на почитување на принципите на меѓународното право, изразувам надеж за општа размена на сите затвореници меѓу Русија и Украина на принципот „сите за сите“. Понатаму, повторно апелирам да се гарантира пристап до хуманитарна помош во Газа и повторете го мојот повик за итно ослободување на заложниците киднапирани на 7 октомври минатата година, како и на сегашниот прекин на огнот во Појасот Газа“, рече папата.

Додаде дека не смее да се дозволи над Европа и Медитеранот да дуваат се посилните воени ветрови.

„Не смее да се подлегне на логиката на оружјето и повторното вооружување. Мирот никогаш не се гради со оружје, туку со подадени раце и отворени срца“, рече папата и ги повика присутните да не ја забораваат Сирија, која ги трпи последиците од долгата и разорна војна 13 години.

Тој се осврна и на ситуацијата во Либан, Хаити, Мјанмар, каде бегалците Рохинџи се соочуваат со хуманитарна криза, а се осврна и на Западен Балкан.

„Посебно ми е во мислите Западен Балкан, каде што се преземаат значајни чекори кон интеграција во европскиот проект: етничките, културните и верските разлики не смеат да бидат причина за поделба, туку треба да станат извор на богатство за цела Европа и цел свет“, нагласи папата Франциск.

AA
Популарни