Рајдер додаде дека САД активно комуницираат со своите израелски партнери за важноста да се земат предвид цивилите / Photo: AA

САД во понеделникот изразија загриженост поради човечкото страдање во Појасот Газа додека Израел продолжува со нападите врз енклавата.

„Ние секако не сакаме повеќе да гледаме страдања, човечко страдање меѓу оние во Газа“, им рече на новинарите портпаролот на Пентагон, генерал-мајор Пат Рајдер.

Рајдер додаде дека САД активно комуницираат со своите израелски партнери за важноста да се земат предвид цивилите при планирањето и спроведувањето на нивните операции.

Неговите изјави уследија додека израелската армија планира да започне копнена офанзива во градот Рафах во јужниот дел на Газа, кој е дом на повеќе од 1 милион луѓе кои бараат засолниште од војната, за да ги порази она што Тел Авив го нарекува преостанатите „баталјони на Хамас“.

Планираната офанзива предизвика загриженост за хуманитарна катастрофа.

„Кога станува збор за цивилни жртви, како што ме слушнавте да кажам многу пати, ние не сакаме да видиме цивилни жртви или невини цивили убиени, без разлика дали се Палестинци или Израелци“, рече Рајдер.

Израел го нападна Појасот Газа по прекуграничниот упад на палестинската група Хамас, при што загинаа најмалку 28.340 луѓе и беа повредени 67.984 други, додека се верува дека речиси 1.200 Израелци се убиени во нападот на Хамас.

Израелскиот напад остави 85 отсто од населението на Газа внатрешно раселено поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

AA
Популарни