Тврдењата се обидуваат да посеат раздор во руското општество по верска линија / Фото: AA

Рускиот претседател Владимир Путин денес ги отфрли тврдењата дека Русија би можела да биде цел на „исламските фундаменталисти“, нагласувајќи дека државата има блиски односи со муслиманите.

Говорејќи на 12. конгрес на Федерацијата на независни синдикати на Русија во Москва, Путин истакна дека Русија ужива пријателски односи со домашната муслиманска заедница и исламските земји, тврдејќи дека нема причина за таргетирање на земјата од ниедна страна.

„Русија не може да биде цел на напади од „исламските фундаменталисти“, ние сме земја што демонстрира уникатен пример на меѓуверска хармонија и единство, меѓурелигиско единство, меѓуетничко“, нагласи тој.

Путин рече дека тврдењата се обидуваат да посеат раздор во руското општество по верска линија.

„Ги имаме сите причини да веруваме дека главна цел на нарачателите на крвавиот, страшен терористички чин во Москва беше токму да го нарушат нашето единство. Не гледаме други цели. Нема други цели“, истакна рускиот претседател.

Најмалку 144 лица загинаа, а над 550 беа повредени кога вооружени напаѓачи на 22 март отворија оган во концертната сала Крокус во Красногорск, во Московската Област. Русија обвини четири лица за директна инволвираност во нападот.

AA
Популарни